09 Lipca 2015

Nasze śledztwa
MiA.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska, Michał Majewski

Minister Maria Wasiak ma problem. Z prokuraturą

  • pap200802150F0.jpg Warszawa, 2008-02-15. Członek zarządu PKP S.A. Maria Wasiak podczas konferencji Grupy PKP poświęconej rozmowom ze związkami zawodowymi na temat wynagrodzeń i gróźb strajkowych. PAP/Leszek Szymański

Minister infrastruktury Maria Wasiak w kłopotach. Pod jej kierownictwem PKP w 2011 roku zamówiły kompletnie niepotrzebne opracowania za… 175 tysięcy euro. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Policja, pod nadzorem prokuratury, ustaliły Kulisy24.com.

 

Sprawa wygląda poważnie dla jednej z kluczowych postaci rządu Ewy Kopacz. Chodzi bowiem „o wyrządzenie szkody majątkowej w znacznych rozmiarach w mieniu PKP S.A.”, jak informuje nas prokuratura. Śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Postępowanie jest prowadzone od 25 marca tego roku. Renata Mazur z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga przekazała nam, że zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Najwyższą Izbę Kontroli. O co chodzi w tej sprawie?

 

Materiał nieprzydatny

 

Polskie Koleje Państwowe w 2011 r., gdy kierowała nimi Maria Wasiak, zamówiły w firmie McKinsey & Company Poland opracowanie pod tytułem „Wkład merytoryczny do kontraktu wieloletniego na utrzymanie (w tym remonty) infrastruktury” i zapłaciły za ów „wkład” 175 tysięcy euro. W trakcie kontroli NIK wyszło na jaw, że „w świetle opinii właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe materiał nie spełniał wymagań zamówienia i był dla spółki nieprzydatny”. Śledztwo jest prowadzone z w związku artykułem 296 §1 kodeksu karnego. Mówi on, że karę ponosi ten, kto wyrządza znaczną szkodę majątkową przez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

 

Styki i likwidacje

 

McKinsey & Company w ostatnich latach przygotowywał dla grupy PKP liczne opracowania.

Między innymi „Optymalizację punktów styku klienta z Grupą PKP” za blisko 8 milionów złotych w 2012 roku. W tym samym roku ta sama firma consultingowa doradzała grupie PKP wyłączenie z eksploatacji 3 tysięcy spośród 19 tysięcy kilometrów torów kolejowych w kraju. Pomysł spotkał się z fatalnym przyjęciem, również w samym Ministerstwie Transportu. W styczniu 2013 roku wyszły na jaw wiadomości o wspomnianym opracowaniu spółki consultingowej na rzecz PKP. – W sprawie optymalizacji nie będziemy wykonywać żadnych nieprzemyślanych ruchów – mówił „Gazecie Prawnej” wiceminister transportu Andrzej Massel.

 

Prokuratura zasłania się tajemnicą 

 

Co ze zleceniem z 2011 roku za 175 tysięcy euro i śledztwem w sprawie wyrządzenie szkody majątkowej w znacznych rozmiarach w mieniu PKP S.A.? Czy była w tej sprawie przesłuchiwana minister infrastruktury Maria Wasiak, ówczesna prezes PKP S.A.? Renata Mazur z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga: – Postępowanie nie jest w tej fazie ukierunkowane na żadną osobę. Obecnie trwają czynności przesłuchania świadków, pracowników PKP S.A. i PKP PLK. Prokurator nie wyraził zgody na imienne wskazanie, jacy świadkowie zostali przesłuchani.

 

Spytaliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Infrastruktury, czy minister Maria Wasiak była przesłuchiwana w praskiej prokuraturze bądź w Wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

 

Tagi: maria wasiak, PKP, śledztwo, mckinsey & company

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone