01 Grudnia 2015

Gospodarka
SLiMM.jpg
autor: Sylwester Latkowski, Michał Majewski

Byli rzecznicy PiS i policji razem w pijarze

  • Sokolowski-Hofman.jpg Warszawa, 10.09.2014. Mariusz Sokołowski. Pokaz kolekcji VISTULA jesień/zima 2014. PAP/Stach Leszczyński Warszawa, 30.03.2015. Adam Hofman w Sądzie Okręgowym w Warszawie.PAP/Marcin Obara

O tym, że Hofman i Sokołowski szykują wspólny biznes, słyszeliśmy już pod koniec października. – Działają i planują działania razem – mówił nam jeden ze znanych warszawskich pijarowców. Mariusz Sokołowski nie wykluczał przyszłej współpracy z Hofmanem, ale zaprzeczał wtedy informacji, że ma firmę z byłym politykiem. Konstrukcja okazuje się być odrobinę bardziej zawiła. Będący twarzą policji Sokołowski, który latem pożegnał się z mundurem, założył firmę R4S z Michałem Wiórkiewiczem, niegdyś asystentem i bliskim współpracownikiem Hofmana. Wiadomość ta była podawana przez branżowe portale w zeszłym miesiącu. Ale jednocześnie nie była podawana inna. Nasza rozmówczyni, która zajmuje się biznesem: – W tle jest Adam Hofman. Spotkania odbywa w biurze u Sokołowskiego i Wiórkiewicza. Czuje się tam jak u siebie.

 

Hofman napisał nam: „Mam własny podmiot i działam na własne konto”. Nie zaprzeczył jednak wiadomości, że współpracuje z R4S. 

 

Kim jest najmniej znany z tego tercetu, czyli Michał Wiórkiewicz? Anna Gielewska wiosną 2014 roku pisała o nim tak w tygodniku „Wprost”: „Były asystent premiera Marcinkiewicza jest dziś jednym z najbliższych współpracow­ników Adama Hofmana, rzecznika partii. Regularnie odwiedza Hofmana w Sejmie.

– Był uchem Nowogrodzkiej, zwłaszcza Lipińskiego, w kancelarii premiera Marcinkiewicza – słyszymy od kilku polityków PiS. A kiedy PiS straciło władzę, działał na zapleczu partii. A to tworząc fundacje, a to firmę doradczą. Wiórkiewicz kilka lat temu zakładał think tank dla partii Kaczyń­skiego. Fundacja o nazwie Instytut Studiów i Analiz miała być odpowiedzią na Instytut Obywatelski – think tank Platformy. – Ale zajmowała się głównie obsługą Hofma­na – twierdzi polityk PiS. W siedzibie tej fundacji miało się odbyć w 2010 r. tajne spotkanie z udziałem Hofmana, Pawła Poncyljusza, Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry w sprawie kandydowania tego ostatniego na prezydenta po katastrofie smoleńskiej”.

 

Nasz rozmówca, od lat działający w pijarze, tak mówi o nowej inicjatywie: – Rządzi PiS. Adam Hofman ma ciągle wpływy w tym środowisku. Na przykład promotor jego kariery, Adam Lipiński, jest ministrem w Kancelarii Premiera, szefem resortu skarbu jest Dawid Jackiewicz, dobry znajomy Hofmana. Mariusz Sokołowski dokłada do tego ogromną bazę danych i kontaktów w organach ścigania. Nie sądzę, by panowie narzekali na brak klientów. 

Tagi: adam hofman, mariusz sokołowski, pijar, sylwester latkowski, michał majewski, PR

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone